logo
سیستم کنترل دسترسی چگونه کار میکند ؟

سیستم کنترل دسترسی چگونه کار میکند ؟

سیستم کنترل دسترسی چیست ؟

سیستم کنترل دسترسی یکی از اجزای اساسی امنیت اطلاعات است که تعیین میکند چه کسی مجاز به دسترسی و استفاده از منابع شرکت است. این سیستم با احراز هویت افراد، به اشخاص سطحی از دسترسی را ارائه میکند.

اگر شما مالک یک کسب و کار بزرگ باشید، حتما به یک سیستم کنترل دسترسی نیاز دارید. کنترل تردد میتواند در دانشگاه ها، اتاق های سرور و مراکز اطلاعاتی نصب گردد.

[irp posts=”59″ ]

سیستم کنترل تردد

دستگاه کنترل تردد چگونه کار میکند ؟

دستگاه کنترل تردد کاربران را با تایید اعتبار و احراز هویت به سیستم های مختلف، اجازه ورود را صادر میکند. روش هایی که برای گرفتن اطلاعات استفاده میکند عبارتند از :

  • نام کاربری و رمز عبور
  • پین
  • تشخیص چهره
  • شناسایی اثر انگشت

بسیاری از سیستم های کنترل دسترسی شامل احراز هویت چند مرحله ای نیز میشود. برای مثال شما برای ورود ابتدا باید چهره و سپس اثر انگشت خود را نشان دهید. در واقع برای شناسایی به چندین روش نیاز دارد.

چهار نوع اصلی کنترل دسترسی وجود دارد. سازمان ها معمولا روشی را انتخاب میکنند که امنیت بالاتر و سرعت مناسب تری برای خود و پرسنل داشته باشد.

این چهار مدل دسترسی عبارتند از :

  • کنترل دسترسی اختیاری (DAC): در این روش، مالک یا مدیر سیستم، قوانینی برای افرادی که مجاز به ورود هستند تعیین میکند.
  • کنترل دسترسی اجباری (MAC): در این مدل بر اساس مجوز اطلاعات به افراد اجازه دسترسی داده میشود. یک سیستم مرکزی حقوق دسترسی افراد را به سطوح مختلف امنیتی تنظیم میکند. این مدل در محیط های دولتی و نظامی استفاده میشود.
  • کنترل دسترسی مبتنی بر نقش(RBAC): در این روش به جای هویت کاربر، بر اساس کارکرد های تجاری تعریف شده اجازه دسترسی میدهد. هدف این است که کاربران فقط به داده هایی دسترسی داشته باشند که برای آنها نقشی در سازمان ضروری تعیین میشود.
  • کنترل دسترسی مبتنی بر ویژگی (ABAC): در این روش پویا، دسترسی بر اساس مجموعه‌ ای از ویژگی‌ ها و شرایط محیطی مانند زمان روز و مکان است که هم به کاربران و هم به منابع اختصاص میدهیم.

[irp posts=”67″ ]

چرا کنترل دسترسی مهم است ؟

کنترل دسترسی میتواند اطلاعات محرمانه مانند داده های مشتری که ممکن است در دست افراد اشتباهی قرار بگیرند را کنترل کند. در واقع بدون یک اکسس کنترل هوشمند شما قادر نخواهید بود کسب و کار خود را ادامه دهید.

کنترل دسترسی به ویژه برای سازمان هایی که دارای محیط های ابری هستند مناسب است. زیرا در آنجا منابع، برنامه ها و داده های مهم قرار دارد.

کنترل تردد میتواند این محیط ها را با امنیت قوی تری فراتر از یک ورود به سیستم (SSO) فراهم کند و از دسترسی غیر مجاز دستگاه های مدیریت نشده جلوگیری کند.

پیشنهاد بهروید برای کنترل دسترسی

اگر شما نیز برای خرید اکسس کنترل هوشمند میخواهید اقدام کنید، بهروید محصولات خود را با 1 سال ضمانت پس از خرید و 10 سال خدمات پس از فروش ارائه میکند.

اشتراک گذاری :
بهمن اسماعیل پور

بهمن اسماعیل پور

نویسنده مقاله

در این مقاله می‌خوانید

آخرین مقالات